BLACK FRIDAY SLEVY! Až 40 % na vybrané polohovací stoly a ergonomické židle! | Prodlužujeme do 20. listopadu 21. listopadu nebo do vyprodání zásob.
Syndrom karpálního tunelu je nejčastější nemoc z povolání u nás. Často postihuje lidi, pracující v kanceláři, kteří jednostranně zatěžují zápěstí. Co je syndrom karpálního tunelu? Týká se i vás? Jak předcházet jeho vzniku nebo brzdit jeho rozvoj?
Předpokladem rozvoje tohoto onemocnění jsou činnosti nebo práce, vyžadující opakované používání prstů. Vzniká především při nadměrném, dlouhodobém a stereotypním či jednostranném přetěžování ruky a zápěstí. Obecně se má za to, že syndrom karpálního tunelu postihuje nejvíc lidi kancelářských profesí. Ovšem častěji se vyskytuje u osob pracujících na montážní lince při stereotypní činnosti, jako je výroba, šití, dokončovací práce, čištění a balení masa, než u osob, které pracují na počítači. Zajímavé také je, že se vyskytuje častěji u žen než u mužů (až trojnásobně) a u starších osob častěji než u mladších. Na druhou stranu přibývá případů mladých lidí pracujících s počítačem, ať už v kanceláři, či z domova, kteří tento problém musí řešit, často dokonce i operativně.
Karpální tunel se nachází v horních končetinách v oblasti zápěstí. Jde o úzký kanál v zápěstí, který funguje jako průchod pro nervy, cévy a šlachy mezi předloktím a dlaní ruky. Tvoří jej půlkruh karpálních kostí, vazy, které drží karpální tunel pohromadě, střední nerv, jenž dává sílu palci a ukazováčku a poskytuje cit většině prstů na ruce, a šlachy připojené na svaly předloktí a na kosti v ruce, které umožňují ohýbat palec a ostatní prsty.
Pokud se karpální tunel zúží, vytvoří se neúměrný tlak na střední nerv a šlachy v zápěstí. Stlačení středního nervu vyvolá otupělost až necitlivost, případně brnění či slabost v prstech, bolest v ruce, nebo dokonce v celé paži. Tyto příznaky se nesmí přehlížet, i když zpočátku vypadají nevinně. Jakmile začne bolest přetrvávat či se stupňuje, už mohou být možnosti jejich eliminace omezené, případně se syndrom karpálního tunelu musí řešit operativně.
Ideální je jeho rozvinutí předcházet, i když nikdy nemáte zaručeno, že se mu zcela vyhnete. Zvlášť pokud hodně pracujete s myší, klávesnicí nebo děláte jinou stereotypní činnost, jež přetěžuje zápěstí. Ovšem existují opatření, která je vhodné dělat preventivně a naučit se je již v mladém věku. Jsou to:
Svůj pracovní čas dělí mezi výuku a psaní. V rámci Pravopisné posilovny trénuje děti i dospělé v českém pravopisu. Kromě toho již víc než dvě desetiletí píše o životním stylu, zdraví, pohybu, výživě a mnoha dalších tématech. Je také autorkou textů již 4 dílů literárních omalovánek. Z toho je patrné, že tráví mnoho času za počítačem a musí řešit negativní dopady sedavého zaměstnání na své zdraví. I proto ji zaujalo téma zdravé práce na počítači v kombinaci s polohovacími stoly.